Tanımlar

"Üçüncü taraf (3P)", sahip olmadığı bir işletmenin Google Benim İşletmem'deki iş bilgilerini yöneten yetkili bir ajanstır. Örneğin: dijital pazarlama ajansı; üçüncü taraf SEO/SEM şirketi; online sipariş, planlayıcı veya rezervasyon sağlayıcısı; satış ortağı ağ sağlayıcısı. Bireysel temsilciler için (ör. aile üyeleri veya arkadaşlar) bu kuralları inceleyin.

"Son müşteriler/müşteriler", Google Benim İşletmem'deki iş bilgilerini yönetmesi için bir üçüncü tarafla sözleşme imzalayan işletmelerdir.

Gereksinimler

Son müşteriler, üçüncü tarafların adil, dürüst, şeffaf şekilde ve Google Benim İşletmem politikalarına uygun davranmalarını bekleme hakkına sahiptir. Bu nedenle, aşağıdaki politikalara uymanız gerekir. Bu politikalara uyulmaması durumunda giriş ve/veya hesap askıya alınabilir.

 • Son müşterinin, Google Benim İşletmem'in ne olduğunu ve Google Benim İşletmem verilerinin nerede kullanıldığını anladığından emin olun.
 • Google Benim İşletmem girişini nasıl yöneteceğiniz konusunda son müşteriyi bilgilendirin. Daha ayrıntılı bilgi için Şeffaflıkla ilgili gereksinimler bölümüne bakın.
 • Google Benim İşletmem politikalarına uyun.

Hesap oluşturulduktan sonra müşterinize girişlerin sahipliğini aktarmanızı öneririz.

Şeffaflıkla ilgili gereksinimler

İşletmelerin Google’da bulunmanın faydalarından tam anlamıyla yararlanabilmeleri için, bilinçli kararlar vermelerini sağlayacak doğru bilgilere sahip olmaları gerekir. Bu nedenle, tüm üçüncü tarafların ve/veya yetkili temsilcilerin bu kararları etkileyen bilgileri şeffaf bir şekilde sağlamasını şart koşarız. Üçüncü taraflar aşağıda belirtilen şartları yerine getirmenin yanı sıra, talep edildiğinde son müşteriye diğer ilgili bilgileri sağlamak için makul çaba göstermelidir.

Sahiplikle ilgili talepleri kabul etme

Üçüncü taraflar ve yetkili temsilciler, işletmelerin sahiplik ve yönetim seçenekleri hakkında proaktif bir şekilde bilgilendirilmesinden sorumludur. Bir iş ortağının Ortak Sahip veya Yönetici olmasını ya da hiç erişime sahip olmamasını belirleme hakkı işletmelerin elindedir. Üçüncü taraflar, işletme sahiplerinden gelen sahiplik taleplerini 3-7 gün içinde kabul etmelidir. 

Son müşteri ilişkisinin feshi

Son müşterinize, Google Benim İşletmem hesaplarını yönetmek için sunduğunuz hizmetten yararlanmayı durdurabileceği hızlı ve kolay bir yöntem sağlanmalıdır. Son müşteriden bildirim aldıktan sonra yedi (7) iş günü içinde, söz konusu müşteriye Google Benim İşletmem hesabının hizmetlerinizle olan ilişkisini kesme ve Google Benim İşletmem hesaplarının münhasır kontrolüne yeniden sahip olma olanağını sağlamanız gerekir. Son müşterinin hesabını yönetme veya başka bir şekilde değiştirme izniniz varsa bu izinlerden de uygun şekilde feragat etmeniz ve onları kaldırmanız gerekir. Sahipliği devretme konusunda daha fazla bilgi edinin.

Yönetim ücretleri

Üçüncü taraflar genellikle sağladıkları değerli hizmetler için yönetim ücreti alırlar. Son müşteriler bu ücretlerin kendilerinden alınıp alınmayacağını bilmelidir. Yönetim ücreti alıyorsanız, son müşterilerinize Google Benim İşletmem'in ücretsiz bir hizmet olduğunu bildirmeniz gerekir. En azından, yeni müşterilerin girişlerini yönetmeye başlamadan ve bu ücreti müşteri faturalarına yansıtmadan önce o müşterileri yazılı olarak bilgilendirmelisiniz. Ücretlerinizi aniden değiştirmekten veya fazla zam yapmaktan kaçının.

İfşa bildirimini paylaşma

Özellikle büyük işletmelerin kaynaklarına veya uzmanlıklarına erişimi olmayabilen küçük ve orta ölçekli işletmeler için üçüncü taraf iş ortağıyla çalışırken nelerle karşılaşabileceklerini bilmek önemlidir. Bu nedenle, temelde küçük ve orta ölçekli işletmelere hizmet veren tüm üçüncü tarafların, tüm müşterileriyle "Üçüncü tarafla çalışma" açıklama bildirimini paylaşmaları gerekir.

Web sitenizde kolayca bulunabilecek bir yere bu açıklama bildiriminin bir bağlantısını koyun. Ana sayfanızın alt bilgi bölümü, raporlama gösterge tablonuz ve sitenizin ürün veya hizmetler bölümü uygun yerler arasındadır. Ayrıca, yeni bir işletmeyi yönetmeye başladığınızda veya mevcut bir işletmeyle ilişkinizi yenilediğinizde müşterilerinize web sitenizdeki açıklama bildiriminin bir kopyasını e-postayla göndererek veya basılı bir kopyasını postalayarak onları bilgilendirin.

Yorumlar

İşletme sahipleri, Google'da işletmeleri hakkında yapılan yorumlara yanıt verebilir. Son müşteriniz adına yorumlara yanıt vermek için önce müşterinizden yetki almanız gerekir. Yorumlara verilen yanıtların tümü Google'ın Yorum İçerik Politikalarına uygun olmalıdır.

Analizler

Sunduğunuz hizmeti kullanan müşterilerinize, Google Benim İşletmem verileriyle diğer platformlardaki verileri birbirinden ayırt edebilme becerisi de dahil olmak üzere Google Benim İşletmem hakkında doğru bilgiler sağlanmalıdır. Hizmetiniz, başka bir giriş yönetimi platformundan raporlama verileri sağlıyorsa, Google Benim İşletmem verilerini, Google Benim İşletmem dışındaki verilerden ayrı olarak bildirmeniz gerekir. Google Benim İşletmem'e özel verilerin de kolayca erişilebilen bir yerde sunulması koşuluyla, toplu performans verilerini (Google Benim İşletmem verileriyle Google Benim İşletmem dışındaki verileri birleştirerek) rapor edebilirsiniz. Bir müşterinin Google Benim İşletmem verilerini diğer müşterilerinizle karşılaştırmamalı ve paylaşmamalısınız.

Örnek: Aracınız, çeşitli platformlarda (örneğin Yelp, Yahoo, Bing vb.) toplanan coğrafi konum performansı verileri sağlıyorsa, Google Benim İşletmem konum performansı raporunu ve zorunlu alanlarını ayrı olarak sunmalıdır.

Google Benim İşletmem yönetimi maliyet ve performans raporlarınızı, müşterilerinizin erişmesini kolaylaştıracak şekilde (e-postayla veya web siteniz üzerinden) paylaşın. Alternatif olarak, müşterilerinizin performans verilerine erişmek için doğrudan Google Benim İşletmem hesaplarında oturum açmalarına izin vererek bu raporlama gereksinimini karşılayabilirsiniz.

Tanıtım

Google Benim İşletmem'in kullanılması; Google ile iş ortaklığı, Google'ın sponsorluğu veya onayı olduğu anlamına gelmez, böyle bir durumu önermez veya böyle bir anlama gelmez. Google Benim İşletmem'i kullanımınızla ilgili olarak, Google’ın önceden yazılı onayı olmadan bu tür bir ilişkiyi ima eden herhangi bir beyanda bulunamazsınız.

Google işlemlerine müdahale etme

Google, geçerli tüm politikalara ve şartlara uygunluğun sağlanması için Google Benim İşletmem ile ilgili işlemleri izleyebilir ve denetleyebilir. Bu tür izleme veya denetleme etkinliklerine müdahale edemez ve Google Benim İşletmem işlemlerinizi başka herhangi bir şekilde gizleyemezsiniz. Herhangi bir müdahale bu politikaların ihlal edildiği anlamına gelir.

Yasaklanan uygulamalar

İşletme girişi üzerinde izinsiz hak talep etme

Yalnızca yürürlükteki yasaların gerektirdiği şekilde işletme sahibinin açık iznini aldıysanız (yazılı izin veya bir formda ilgili onay kutusunun işaretlenmesi gibi bir olumlu işlem biçimi) işletme girişi üzerinde hak talep edebilir ve işletme girişini yönetebilirsiniz. Sözlü izin yeterli değildir. Üçüncü tarafla satıcı arasında uyuşmazlık olması durumunda, yazılı veya dijital biçimde bir izin belgesini kanıt olarak sunmanız gerekir. Bir işletmeyi müşteri olmaya teşvik etmek, ikna etmek veya zorlamak için girişimde bulunmayın.

Örnek:

 • Müşteriden zorla izin almak (iznin bilgiye dayalı olarak ve özgürce verilmemesi)

Yanlış, yanıltıcı veya gerçekçi olmayan iddialar

İşletmelerin üçüncü taraf iş ortaklarıyla çalışma konusunda bilinçli kararlar almasını istiyoruz. Bu da şirketinizi, hizmetlerinizi, bu hizmetlerle ilgili maliyetleri ve müşterilerin bekleyebileceği sonuçları açıklarken açık ve dürüst olmanız gerektiği anlamına gelir. Yanlış, yanıltıcı veya gerçekçi olmayan iddialarda bulunmayın.

Örnekler:

 • Otomatik çağrılarla (kaydedilmiş sesle yapılan çağrılar) veya diğer teknikler aracılığıyla kendilerini yanıltıcı şekilde Google olarak tanıtmak
 • Google'da en üst yerleşimi garanti etmek
 • Girişlerin Google Arama veya Google Haritalar’da her zaman görüneceğini iddia etmek
 • Ücretsiz Google ürünlerini, yerleşim için para verilen ürünlermiş gibi tanıtmak

Taciz edici, kötü veya güvenilir olmayan davranışlar

İşletmelerin üçüncü taraf iş ortağından aldıkları hizmet, doğrudan Google ile çalıştıklarında alabilecekleri hizmetle aynı kalitede olmalıdır. Bu nedenle, potansiyel veya mevcut müşterilere karşı taciz edici, kötü veya güvenilir olmayan yöntemler kullanmayın.

Örnekler:

 • Telefon araması yapma listelerine uymadan çok sayıda habersiz çağrı yapmak
 • Bir müşteriye kaydolması veya ajansınızla çalışmaya devam etmesi için aşırı baskı uygulamak
 • Müşterileri, ajansınızla sözleşme yapmadıkları takdirde girişlerini kaybedecekleri yönünde tehdit etmek
 • Bir girişi para karşılığında rehin tutmak 
 • Kimlik avı

Google güncellemelerini otomatik olarak geri alma ve yapılması önerilen düzenlemeler

Google, satıcılar ve kullanıcılar için en doğru bilgilerin yayınlanması amacıyla kullanıcı tarafından oluşturulan içerik ve diğer üçüncü taraf verilerinin de aralarında bulunduğu pek çok farklı veri kaynağından yararlanır. Önerilen güncellemeleri iptal etmek için satıcıya danışmadan otomatik işlemler yapmak, şartların ihlal edildiği anlamına gelir. Üçüncü taraflar, verilerin doğru olduğunu onaylamak için satıcıya danışmalıdır. Bunu yapmamak, API kotasının düşürülmesi gibi yaptırımlarla sonuçlanabilir.

Hesap kurulumu

Bir kuruluşta sahiplik veya üyelik, güçlü rollerdir. Lütfen bu rolleri yalnızca en çok güvendiğiniz birkaç çalışanınıza verin. Kuruluşlar ve kullanıcı grupları hakkında daha fazla bilgi edinin. 

Son müşterilerinizin hesap kimlik bilgilerinin bütünlüğünü ve güvenliğini sağlamaktan siz sorumlusunuz. Girişler, hesap ve şifre yönetimi ile ilgili en iyi uygulamalardan bazıları şunlardır:

 • Bir müşteri için giriş oluşturulduktan sonra işletme sahibini girişin sahibi, kendinizi de girişin yöneticisi yapmalısınız.
 • Bir müşterinin zaten Google Benim İşletmem girişi varsa, sizi sahibi olarak değil, yönetici olarak davet etmesini isteyin.
 • Şifreleri müşterilerinizle paylaşmayın.
 • Artık yönetmediğiniz girişleri hesabınızdan kaldırın.

Politikalarımız hakkında

Google'ın üçüncü taraf politikası hakkında bilgi edinmeniz ve her zaman en güncel politikalardan haberdar olmanız önemlidir. Politikalarımızı ihlal ettiğinizi düşünmemiz durumunda, uygulamalarınızı detaylı olarak incelemek ve gereken düzeltici işlemleri yapmanızı istemek için sizinle iletişime geçebiliriz. İhlallerin tekrar etmesi veya ciddi ihlaller yapılması durumunda, Google Benim İşletmem'deki girişleri yönetmenizi engelleyebilir ve müşterilerinizle iletişime geçerek durumu bildirebiliriz.

Google Benim İşletmem politikalarını incelediğinizden emin olun.

Politikayı ihlal ederseniz ne olur?

Uygunluk incelemesi: İstediğimiz zaman işletmenizi üçüncü taraf politikasına uyup uymadığı konusunda inceleyebiliriz. Sizinle iletişime geçerek uygunlukla ilgili bilgi talep etmemiz halinde, bize zamanında yanıt vermeniz ve politikalarımıza uymak için gereken her türlü düzeltmeyi en kısa sürede yapmanız gerekir. Politikalara uygunluğu doğrulamak için müşterilerinizle de iletişime geçebiliriz.

Uygunluk ihlali bildirimi: Üçüncü taraf politikasını ihlal ettiğinizi düşünmemiz durumunda, genellikle sizinle iletişime geçerek düzeltici işlem yapmanızı talep ederiz. İstenen düzeltmeleri size tanınan süre içinde yapmazsanız çeşitli yaptırımlar uygulanabilir. Ciddi veya tekrar eden ihlal durumlarında hemen ve bildirimde bulunmadan işlem yapılabilir.

Üçüncü taraf programların askıya alınması: Google Partners veya Premier SMB İş Ortakları gibi diğer Google üçüncü taraf programlarına katılımınız, ilgili üçüncü taraf politikasına tabidir. Politikalarımızı ihlal ettiğinizi tespit edersek veya işletmenizi uygunluk açısından inceleme amaçlı çalışmalarımızda bizimle iş birliği yapmazsanız bu programlara katılımınız sınırlandırılabilir ya da askıya alınabilir.

Hesabın askıya alınması: Ciddi bir politika ihlalinde bulunmanız durumunda Google Benim İşletmem girişleriniz ve/veya Google Benim İşletmem hesabınız askıya alınabilir. Tekrarlanan veya çok ciddi politika ihlalleri durumunda, artık Google Benim İşletmem'i kullanarak girişleri yönetemezsiniz. Ayrıca, bu durumu bildirmek için müşterilerinizle iletişime geçebiliriz.

Üçüncü taraf politikası ile ilgili ihlalleri bildirme

Bir üçüncü taraf iş ortağının bu politikayı ihlal ettiğini mi düşünüyorsunuz? Bizi haberdar edin: Üçüncü taraf politikasının ihlal edildiğini bildirin.

Bir üçüncü taraf hakkında bizimle iletişime geçtiğinizde size şahsen cevap veremesek de yorumlarınızı inceler ve gerekli işlemleri yaparız.